×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۲  
false
true
هیچ تهدید جدی در دریا نداریم

به گزارش کافه نیوز ، امیر دریادار حسین خانزادی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: نیروی دریایی سپاه و ارتش ید واحده هستند و از مناطق تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در آب ها، مرزها و منافع کشوردفاع می کنند. در حالی که بین دو نیرو تقسیم کار انجام شده است اما این به معنای کارهای جدا از هم دو نیرو نیست زیرا امنیت لازمه تعامل و همکاری نزدیک به ویژه آگاهی محیطی مشترک است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت تامین امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس را بر عهده دارد و منطقه شرق تنگه هرمز تا مدار ۱۰ درجه شمالی و شمال اقیانوس هند که بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد بر عهده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

دریادار خانزادی گفت: وظایف دو نیرو روی کاغذ تقسیم شده است اما در دریا یکپارچه عمل می کنیم. دو نیروی دریایی سپاه و ارتش شبکه ارتباطی در لایه های عملیاتی و تاکتیکی دارند و هر تغییری در نیروی دریایی ارتش در لحظه به آگاهی نیروی دریایی سپاه می رسد و برعکس آن نیز وجود دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در لایه های عملیاتی آن قدر هماهنگ هستیم که نقطه به نقطه هر کانون تهدید را دست به دست می کنیم.

دریادار خانزادی اضافه کرد: ناوگان دریایی رژیم تروریستی آمریکا را از مبدا و لحظه ای که طناب هایشان را از اسکله ها بر می دارند رصد می کنیم.

وی گفت: در همه مسیر از روش های ویژه ای که نیروی دریایی ارتش به آن مجهز شده است آنها را نقطه به نقطه پایش و رصد می کنیم و در هر بندری که متوقف می شوند یا از هر گذرگاهی که عبور می کنند تحت نظارت ما هستند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: با ورود آنها به اقیانوس هند رصد ها با دقت و مراقبت بیشتری انجام می شود و اینکه تروریست های آمریکایی از نزدیک شدن به منطقه ما نگرانی جدی دارند به این دلیل است که رفتار آنها با تحکم جدی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران روبرو و هیمنه و ابهت ظاهری آنها دچار شکست و فروپاشی می شود و این عمل اتفاق افتاده است.

دریادار خانزادی گفت: اینکه آنها در فاصله حدود ۷۰۰ کیلومتری از مرزهای ایران می ایستند و فکر می کنند از دسترس ما خارج هستند بدانند در آن نقطه در همه ساعات شبانه روز رفتار، تحرکات و جا به جاییشان لحظه به لحظه نظارت می شود و ما برای هر لحظه آنها برنامه داریم.

وی با اشاره به ورود ناو گروه جدید تروریست های آمریکایی به منطقه خلیج فارس افزود: این حرکت آنان رویکرد سیاسی دارد و تاثیری بر امنیت منطقه نمی گذارد زیرا آب های تحت حاکمیت ایران امنیت بسیار بالایی دارند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: چشم های بیدار و گوش های شنوای فرزندان این کشور به صورت شبانه روز همه شناورهای کشورهای فرامنطقه ای چه آمریکایی و چه غیر آمریکایی را که در منطقه حضور دارند به صورت شبانه روز رصد می کنند.

دریادار خانزادی افزود:​ به محض دریافت سیگنال از شناورهایی که وارد منطقه می شوند همه داده های آنها روی صفحه ما می آید و حتی اسم فرمانده شناور، دوره هایی که گذرانده است و ویژگی های اخلاقی و خصوصیات فردی آن را نیز مشخص می شود.

وی گفت: این داده ها در بانک های اطلاعاتی ما ذخیره است و با ورود شناور به منطقه به سرعت برای ما مشخص می شود این شناور چه ماهیتی و چه رویکردی دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: ناوگروه تروریستی آمریکا که اخیراً وارد منطقه شده است، ماهیت نمایش دارد.

دریادار خانزادی گفت: اینکه آمریکایی ها بیرون منطقه باشند یا در منطقه حاضر شوند برای ما هیچ تفاوتی ندارد زیرا آنها در داخل منطقه ظرفیت های استقراری دم دست ما را دارد و زمانی که بیرون نیز می روند دم دست هستند البته زمانی که آمریکایی ها در داخل منطقه حضور دارند بیشتر دم دست ما قرار دارند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: امروز آمریکایی ها خود را در معرض نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران قرار داده است و اگر هر لحظه کوچک ترین خطایی از آنها سر بزند پاسخ بسیار محکمی دریافت می کنند.

دریادار خانزادی افزود: تا امروز ۶۹ ناو گروه را برای مقابله با دزدان دریایی و اسکورت نفتکش ها و کشتی های تجاری کشورمان به منطقه خلیج عدن اعزام کرده ایم.

وی با بیان اینکه هر ناوگروه شامل یک ناوشکن و یک پشتیبان است گفت: ناوگروه ۷۰ نیز در حال آماده شدن برای اعزام به خلیج عدن است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: در منطقه دریای سرخ ناامنی هایی را از نوع تروریسم دریایی برای برخی از نفتکش هایمان داشتیم که مورد تعرض قرار می گرفت.

دریادار خانزادی گفت: بر این اساس ماموریت ویژه ای به نیروی دریایی ارتش داده شد که ناوگروه ها، نفتکش هایمان را تا دهانه کانال سوئز اسکورت کنند و از آن زمان دیگر هیچ تعرضی به نفتکش های ایران نشده است.

وی افزود: امروز شناورهای کشورمان با امنیت کامل از منطقه عبور و اسکورت مستقیم دریافت می کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت:​ اکنون دو ناو موشک انداز ما در آب های شمال دریای خزر برای رزمایش قفقاز ۲۰۲۰ حضور دارند.

دریادار خانزادی افزود: در آخر امسال اگر شرایط مناسب و محدودیت های کرونا رفع شود رزمایش مشترک دریایی برگزار می کنیم.

وی گفت: زیردریایی فاتح نسل جدید زیردریایی بومی در کلاس متوسط است که با همکاری وزارت دفاع و نیروی دریایی ارتش ساخته شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه زیردریایی غدیر به تعداد قابل توجه در منطقه رزمایش ذوالفقار ۹۹ حضور داشت و پرتاب موشک از این زیر دریایی انجام شد افزود: اکنون برد این موشک به دو برابر افزایش یافته است و زیردریایی بدون اینکه امکان شناسایی داشته باشد در کف دریا یا لایه هایی از آب قرار می گیرد و موشک خود را شلیک می کند.

دریادار خانزادی گفت: بیشترین برد اژدرها ۲۰ کیلومتر است اما زیردریایی های غدیر می توانند فاصله های بسیار دورتر را با موشک هدف قرار دهند.

وی افزود: بر این اساس آنها که فکر می کنند دور ایستاده اند و می توانند ما را هدف قرار دهند بدانند دور نیستند بلکه کاملا دم دست ما قرار دارند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: شناورهای فاتح دو و سه در حال ساخت است و برای فاتح چهار نوع جدیدی از پیشران با عنوان AIP در وزارت دفاع ساخته شده که سامانه رانشی مستقل از هواست و به زیردریایی اجازه ماندن بیشتر در زیر دریا را می دهد.

دریادار خانزادی افزود: این پیشران کاملا بومی است و معدود کشورهایی این فناوری را در اختیار دارند.

وی گفت: ناوشکن دنا که در کلاس جماران است مراحل نهایی آزمایش دریایی خود را پشت سر می گذارد و ویژگی های پیشرفته تری از جماران دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود:​ این ناوشکن به همراه مین شکار صبا و ناو موشک انداز زره و نخستین ناو بندر جمهوری اسلامی ایران که شناور بسیار بزرگی است در آذر امسال و در روز نیروی دریایی رونمایی می شود.

دریادار خانزادی گفت: ناو بندر جمهوری اسلامی ایران از ناو خارک ۲۴ متر بلندتر است و طولی معادل ۲۳۱ متر دارد.

وی افزود: در این ناو بندر هفت فروند بالگرد حمل می شود و ظرفیت های زیادی در جنگ الکترونیک، اطلاعاتی، پهپادی، موشکی و عملیات ویژه دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: دریا بسیار امن تر از آن چیزی است که مردم فکر آن را می کنند و امروز هیچ تهدید جدی در دریا نداریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true