×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ اسفند - ۱۴۰۱  
false
true
شهید یوسف حیدری

سربازی که خود را زیر تانک بعثی انداخت تا شهر سقوط نکند

به گزارش پایگاه خبری کافه نیوز دوران هشت ساله دفاع مقدس و نبرد حق علیه باطل عرصه ای است که اقشار مختلف مردم با حضور و با نمایش توانمندی های خود در آن دشمن بعثی و اذنابش را محکوم به شکست کردند. اتحاد و همدلی نیروهای مسلح کشورمان در کنار پشتیبانی مردم باعث شد نه تنها حملات دشمنان دفع شود، بلکه همدلی و اتحاد مردم بیش از پیش افزایش پیدا کند. این اتحاد و همدلی به قدری مهم بود که در صورت عدم وجود این اتحاد شاید امروز وضعیت دیگری داشتیم.

این دوران دلاوران و قهرمانان بسیاری را به خود دیده است که نام بسیاری از آن ها برای ما آشناست و برخی دیگر نیز گمنام و یا کم تر شناخته شده هستند. همین قهرمانان عملیات های مهمی را انجام دادند که می خواهیم مهم ترین آن ها را معرفی کنیم.

کدام سرباز شهید ارتش خود را زیر تانک بعثی انداخت؟

سرباز شهید یوسف حیدری فانید یکی از سربازان وظیفه شهید نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که ۱۰ مرداد سال ۱۳۴۷ در محله بهار شهر تبریز در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. یوسف از همان ابتدای تولد چهره بسیار زیبایی داشت و به همین دلیل هم توجه همگان را به خود جلب می کرد. خانواده اش نام یوسف را با تمسک جستن از قرآن کریم انتخاب کردند و قرآن این نام را به آن ها هدیه داد. او از همان کودکی به درس خواندن علاقه داشت و در راه بازگشت از مدرسه به مغازه لحاف دوزی پدرش می رفت تا به او کمک کند. هیچ گاه به پدر و مادرش بی احترامی نمی کرد و همواره با آن ها با عطوفت و مهربانی رفتار می کرد.

یوسف ورزشکار ماهری نیز بود و در همان دوران مدرسه به سمت رشته دو میدانی که با فیزیک بدنی او تطابق داشت رفت تا موفقیت های ورزشی او در کنار موفقیت های تحصیلی اش آغاز شود. پس از ورود به این رشته استعداد های یوسف شکوفا شد و با  قهرمانی در مسابقات آموزشگاه ها پله های نردبان ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد. البته او به هم نوعانش هم در رسیدن به مقصودشان کمک های بسیاری می کرد.

سربازی که بی صبرانه منتظر نبرد با بعثی ها بود

جنگ تحمیلی که آغاز شد، یوسف در دبیرستان تحصیل می کرد. حمله بعثی ها به ایران اسلامی ذهنش را به خود مشغول کرده بود و او بی صبرانه منتظر رفتن به جبهه های نبرد حق علیه باطل بود. یوسف بسیار شجاع بود و پیش از آن که موعد اعزام او به سربازی برسد در تاریخ ۱۸ تیرماه سال ۶۴ به جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافت. او بدن ورزیده ای داشت و به همین دلیل هم در دوران سربازی پس از طی آموزش های مقدماتی به جمع تکاوران لشکر ۵۸ ذوالفقار پیوست. او در عملیات های شناسایی جنگی حضوری فعالی داشت و در اکثر ماموریت های شناسایی شرکت می کرد.

شهید یوسف حیدری

سربازی که همچون شهید فهمیده شهید شد

یوسف حس عجیبی به شهید فهمیده داشت و اسم او همیشه ورد زبانش بود و گاهی زیر لب این شعر را زمزمه می کرد؛ یا رب مددی نما که فهمیده شویم، در چشم تو عبد صالحی دیده شویم، وقتی که گذشتن از سروجان دین است، دستی برسان که زود فهمیده شویم.

۳۱  تیرماه سال ۶۷ یعنی یه سه روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی دشمن بعثی، این دشمن بی صفت ایران و اسلام دوباره حملات گسترده خود را با نیرو و تدارکات وسیع علیه خاک ایران اسلامی در گسترده جبهه های غرب تا جنوب آغاز کرد. در این روز شهید یوسف حیدری با مشاهده پیشروی ستون تانک نیرو های دشمن به سوی نیروی خودی درنگ را جایز ندانسته و تصمیم گرفت تا از همرزمانش دفاع کند. بالاخره تصمیم نهایی را گرفت و با بستن تعدادی نارنجک به فانوسقه (کمربند جنگی) خود به سوی تانک های دشمن متجاوز حمله ور شد و خود را به زیر شنی یکی از تانک های دشمن که در منطقه نفت شهر بود انداخت. تانک دشمن منهدم شد ستون زرهی دشمن متوقف شد و اینجا بود که یوسف به دیدار معبودش رفت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true