×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
false
true
سیلی دلاورمردان ارتش بر صورت «صدام» در عملیات «نصر ۶»

 سیلی دلاورمردان ارتش بر صورت «صدام» در عملیات «نصر ۶»

 عملیات «نصر ۶»، دهم مرداد سال ۱۳۶۶ با رمز «یا اباعبدالله الحسین (ع)» توسط دلاورمردان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ارتفاعات میمک، با هدف عقب راندن دشمن بعثی از این ارتفاعات اجرا شد.

 در این عملیات، بیش از ۲ هزار نفر از مزدوران بعثی کشته و زخمی شده و حدود ۱۰۲ نفر از آن‌ها نیز به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

 غیور مردان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات نه‌تنها دشمن بعثی را از ارتفاعات میمک عقب راندند، بلکه موفق به بازپس‌گیری تپه‌های ۶۷۰ و ۶۴۲ نیز شدند.

 همچنین در این عملیات که حدود ۱۳ روز به طول انجامید، رزمندگان علاوه بر عقب راندن دشمن بعثی، موفق به انهدام دو فروند هواپیما، ۱۷ تانک و نفربر، چندین بالگرد و متلاشی کردن تیپ ۳۶ پیاده و چندین تیپ زرهی ارتش بعثی شدند.

 

عملیات نصر ۶ در تاریخ دهم مرداد ۱۳۶۶ با رمز مبارک یا اباعبداللَّه الحسین(ع)، به منظور پاسخگویی به شرارت‏های آمریکا در خلیج فارس و همسویی با آمادگی مدافعان خلیج فارس و با هدف انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنها از منطقه عملیاتی میمک، توسط رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اجرا شد.
نیروی زمینی، در مرحله پایانی پاکسازی غرب کشور از وجود نیروهای بعثی، با عبور از میدان‏های مین، تله‏های انفجاری و…، ارتفاعات بسیار حساس میمک رامورد تهاجم خود قرار داده و آن ارتفاعات را به تصرف خود درآوردند. در این عملیات ۲ فروند هواپیما، ۱۷ دستگاه تانک و نفربر، ۶ فروند هلی‏کوپتر و صدها دستگاه خودرو دشمن منهدم و ۲۵۰۰ نفر کشته و ۱۲۰ نفر از قوای بعث به اسارت گرفته شدند. در این میان موقعیت رزمندگان اسلام، پس از دفع پاتک‏های دشمن که چند روز به طول می‏انجامد، با مقاومت تمام، حفظ و تثبیت می‏شود و این عملیات با دستاورد مطلوب خود، پاسخ مناسبی بر جنایت‏های استکبار و سرسپردگان آنها می‏گردد.

عملیات نصر۶ با رمز یا عبدالله الحسین (ع)از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با موفقیت انجام شد . هدف از اجرای این عملیات انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنان از منطقه عملیاتی میمک بود . تجهیزات و یگانهای منهدم شده در این عملیات دو فروند هواپیما ، ۱۷ دستگاه تانک و نفر بر ، شش فروند بال گردان ، چندین قبضه توپ و هم چنین انهدام تیپ های ۳۶پیاده ، ۷۰۰زرهی ، ۱۷مکانیزه و تیپ کماندویی سپاه چهارم را شامل می‏شد .
یکی از سلسله عملیات‌های نصر که بیشتر در محور‌های جبهه شمالی و میانی انجام می‌شد، عملیات «نصر ۶» در محور «میمک» بود. نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به حضور و تسلط قابل توجه خود در جبهه میانی جنگ، کار طرح و اجرای آن را به انجام رساند.

در یورش نیروهای ارتش به مواضع دشمن در بلندی‌های میمک، تیپ‌های ۳۶ پیاده، و تیپ کماندویی سپاه چهارم ارتش عراق متلاشی شد. و تعداد ۲۶۲۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند. همچنین در پی این حمله محدود، نیروهای ارتش ایران ۲ فروند هواپیما، ۱۷ دستگاه تانک و نفربر زرهی، چندین عراده توپ، ۶ فروند بالگرد، صدها دستگاه خودرو و شماری سلاح سبک و نیمه سنگین دشمن را منهدم کردند.

دستاوردها:
در این عملیات۲ فروند هواپیما،۱۷ دستگاه تانک و نفربر،۶ فروند هلی‌کوپتر و صدها دستگاه خودرو دشمن منهدم و۲۵۰۰ نفر کشته و۱۲۰نفر از قوای بعث به اسارت گرفته شدند.
در این میان موقعیت رزمندگان اسلام، پس از دفع پاتک‌های دشمن که چند روز به طول می‌انجامد، با مقاومت تمام، حفظ و تثبیت می‌شود و این عملیات با دستاورد مطلوب خود، پاسخ مناسبی بر جنایت‌های استکبار و سرسپردگان آنها می‌گردد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : نصر ۶
زمان اجرا : ۱۰/۵/۱۳۶۶
رمز عملیات : یا اباعبدالله الحسین (ع)
مکان اجرا : منطقه عملیاتی بلندیهای میمک – محور میانی جنگ
تلفات دشمن (کشته ، اسیر و زخمی) : ۲۶۲۰
ارگان های عمل کننده : نیروهای ارتش جمهوری اسلامی
اهداف عملیات : انهدام و بیرون راندن نیروهای عراقی باقیمانده دشمن از منطقه عمومی میمک در محور میانی جبهه نبرد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true