×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۱  
false
true
روایت فتح  نیروی هوایی ارتش به نام داستان های ناگفته

مجموعه مستند «داستان های ناگفته» خلبان های پیشکسوت نیروی هوایی در گروه مستند “روایت فتح” تهیه و تولید شده و قرار است در هفته دفاع مقدس از شبکه یک سیما پخش شود.
به گزارش روابط عمومی ارتش، سید احسان نیکبخت نویسنده و تهیه کننده مستند «داستان های ناگفته» گفت: این مجموعه مستند در ۶ قسمت تهیه و تولید شده و موضوع اصلی آن درباره نیروی هوایی و مربوط به چهار عملیات بزرگ در ابتدای جنگ است. راویان این مجموعه مستند نیز  خلبان‌های بازنشسته نیروی هوایی ارتش هستند که خاطرات خودشان را تعریف می کنند.
وی افزود: هر قسمت از این مجموعه مستند،غ یک بازه زمانی را روایت می کند. قسمت اول «داستان های ناگفته» نام دارد و نگاهی گذرا دارد به آنچه که در نیروی هوایی اتفاق افتاد. در حقیقت قسمت اول ورود به موضوع و بررسی و طرح موضوع آنچه که در ابتدا رخ داده، است.
این تهیه کننده ادامه داد: قسمت دوم این مجموعه مستند، درباره خوزستان است که تمرکز روی  ۱۵ روز ابتدایی جنگ در پایگاه دزفول دارد. قسمت سوم نیز به یک ماه ابتدایی جنگ در جبهه داخل کشور عراق می پردازد. در آن زمان نیروی هوایی با تعداد پروازهایی که داشت و ماموریت های دقیقی که انجام می داد صادرات نفت عراق را از بین بُرد و نیمی از نیروی هوایی عراق در هفته اول از بین رفت.
نیکبخت عنوان کرد: قسمت چهارم این مستند «ارتفاع پست» نام دارد و روزهای ابتدایی جنگ در داخل جبهه های ایران در دشت خوزستان را نشان می دهد. همچنین درباره فعالیت نیروی هوایی در آن روزها و غلبه آنها بر دشمن می گوید. قسمت پنجم نیز اختصاص دارد به تاثیر عکاسی های هوایی در چهار عملیاتی که منجر به خروج کامل دشمن از خاک ایران تا زمان آزادسازی خرمشهر شد.
وی درباره منابعی که برای به تصویر کشیدن این مستند به آنها مراجعه شده نیز گفت: کار، آرشیوی است و مشکلی که ما برای ساخت این مجموعه داشتیم این بود که در حال انجام عملیات، هیچ تصویری از عملیات نداریم لذا سعی کردیم در این مستند از تصاویری استفاده کنیم که با موضوع همخوانی دارد. همچنین از اسناد نیروی هوایی و نیروی زمینی که شامل گزارشهاست نیز استفاده کردیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true