×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۱  
false
true
آشنایی امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی

زندگی نامه

سید عبدالرحیم موسوی در سال ۱۳۳۹ در شهر قم زاده شد. وی در سال ۱۳۵۸ به ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست و از همان سال تحصیل در دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش را آغاز کرد. موسوی در طول جنگ ایران و عراق در رسته توپخانه ارتش و در جبهه‌های جنگ غرب (منطقه کردستان) و جنوب غربی کشور (استان خوزستان) حضور داشت و در مجموع سابقه ۹۶ ماه فعالیت در جنگ ایران و عراق را در سوابق خود دارا می‌باشد.

 

وی دانش‌آموخته دکتری مدیریت دفاعی از دانشگاه عالی دفاع ملی و آموزش‌دیده دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش می‌باشد. موسوی در طول جنگ ایران و عراق به‌عنوان یکی از فرماندهان ارتش در رسته توپخانه حضور داشت. او از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ ریاست ستاد مشترک ارتش را برعهده داشت و در فاصله سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ جانشین فرمانده کل ارتش بود. وی از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶ به‌عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد.

 

او پس از پایان جنگ و در سال ۱۳۷۶ دوره دافوس را طی نمود و دوره نظری دکتری مدیریت دفاعی را نیز در دانشگاه عالی دفاع ملی به پایان رساند. وی از چهارم شهریور ۱۳۸۴ تا تیر ماه ۱۳۹۵ جانشینی فرمانده کل ارتش و با حفظ سِمَت، ریاست مرکز مطالعات راهبردی آجا را برعهده داشت. وی همچنین تا پیش از سال ۱۳۸۴ معاونت طرح و برنامه و نیز معاونت آموزش نیروی زمینی ارتش را در سوابق خود دارا می‌باشد. موسوی در سال ۱۳۹۵ به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد و تا سال ۱۳۹۶ برای مدت بیش از یک سال، جانشینی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشت.

جنگ ایران و عراق

موسوی در جنگ ایران و عراق ابتدا به منطقه کردستان اعزام شد و در لشکر ۲۸ کردستان، در جبهه‌های جنگ غرب حضور پیدا کرد، سپس به گروه ۳۳ توپخانه نیروی زمینی ارتش پیوست و در جبهه‌های خوزستان حضور پیدا کرد. وی در عملیات‌های والفجر ۴، والفجر ۹، بیت‌المقدس ۵، قادر، نصر و چندین عملیات دیگر حضور داشت. او از جانبازان جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود.

سوابق

    فرمانده دانشگاه افسری امام علی

    فرمانده قرارگاه شمال شرق ارتش

    معاونت آموزش نیروی زمینی ارتش

    معاونت طرح و برنامه نیروی زمینی ارتش

    ریاست اداره عملیات ارتش

    ریاست ستاد مشترک ارتش

    جانشین فرمانده کل ارتش

    رئیس مرکز مطالعات راهبردی آجا

    جانشین رئیس ستاد کل نیروی‌های مسلح

    فرمانده کل ارتش

 

فرماندهی کل ارتش

عبدالرحیم موسوی طی حکمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ با ارتقاء از درجه سرتیپی به سرلشکری، به سمت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب و جایگزین سید عطاءالله صالحی شد. وی پیش از فرماندهی کل ارتش، به مدت حدود یک‌سال جانشینی ریاست ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشت.

فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء

در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۸؛ رهبر جمهوری اسلامی ایران، عبدالرحیم موسوی را با حفظ سمت فرماندهی کل ارتش، به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء منصوب کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true